2015. évi támogatott célpárosítások

2015. május 28.

A Tenyésztői Bizottság a méncsikószemle időpontjában megtárgyalta a 2015. évi célpárosítási rendszer véglegesítését, és az alábbi döntéseket hozta.

A TB részletesen áttekintette a beérkezett párosítási terveket, melyek szerint a támogatott nóniusz ménekhez az alábbi kancalétszámok kerültek párosításra:

• 3665 Nonius XVII-30 Ernő (N IV tm.) 17 db
  • 5055 Nonius XVII-1 Nílus (N XIV tm.) 10 db
  • 5056 Nonius XVII-16 Mecset (N XVI tm.) 12 db
  • 5158 Nonius III-18 Origo (N XIII tm.) 21 db
  • 5367 Nonius L-67 Poros 1 db
  • 5448 Nonius 27-68 Mágus 14 db
  • 5662 Nonius VIII-78 Torda 6 db
  • 4455 Nonius XXV-188 Janus (N XI tm.) 13 db
  • 4589 Nonius XLIX-19 Kalifa (N XII tm.) 31 db
  • 5368 Hortobágy Nonius-73 Rosszpénz (N XV tm.)  3 db
  • 3358 Makó Nonius-141 2 db
  • 4157 Nonius XLIII-217 Hadova 5 db
  • 4159 Nonius XLIII-222 Hadúr 2 db
  • 4628 Szilvásvárad Nonius-177 Császár 6 db
  • 5645 Szilvásvárad Nonius-120 Tatár 7 db

Összes párosított kancalétszám: 150 db

A TB a 2015. évi célpárosítási rendszerbe bejelentkezett kancák mindegyikét támogatásban kívánja részesíteni, mely alól a 2014. évi gyakorlatnak megfelelően kivételt képeznek az állami ménesek kancaállományai.
Letölthető dokumentum: 2015. évi támogatott célpárosítások

A támogatott célpárosítási rendszer ügyvitele a következő:

•  A közgyűlés 2015/05. határozata értelmében támogatás a jóváhagyott párosítások szerint a kiemelt nóniusz mének után megszületett és azonosított csikók után fizethető
  • a támogatás utófinanszírozási rendszerben valósul meg, az elszámolás időpontja 2016. negyedik negyedév
  • a támogatás mértéke: a fedeztetési állomás által kibocsátott számla összege, de maximum az államilag meghatározott fedeztetési (bruttó 30 000 Ft), illetve termékenyítési (bruttó 35 000 Ft) díj
  • az elszámolás alapdokumentumai:
    • az egyesülettel kötött támogatási szerződés
    • szabályosan kitöltött fedeztetési jegyzőkönyv másolata
    • a fedeztetési állomás által kiállított fedeztetési/termékenyítési számla másolata
    • szabályosan kitöltött csikójelölési jegyzőkönyv másolata
    • a támogatott kancák alapminősítésének igazolása
  • a fedeztetési díj támogatásként átutalással kerül a kancatartó részére kiegyenlítésre
  • támogatás kizárólag alapminősítéssel rendelkező kancák után folyósítható

Az egyesület tulajdonát képező 5280 Rittmeister nevű, cseppvérkeresztezésre ajánlott ménhez 25 kanca került célpárosításra.
Letölthető dokumentum: 2015. évi támogatott célpárosítások – Rittmeister

A Magosi és Társa Bt. mesterséges termékenyítő állomása a támogatott kancák listája alapján a szaporítóanyagot térítésmentesen bocsátja az érintett tagok rendelkezésére.

Az ismert magyarországi állategészségügyi problémák miatt a TB kiemelten fontosnak tekinti, hogy az egyesület lóállományának állategészségügyi okmányai naprakészek legyenek, ezért megbízta az ügyvezetést, hogy a támogatás folyósításának előfeltételeként tételesen ellenőrizze a támogatott kancaállomány, illetve a fedeztetési állomásokra beosztott állami és magántulajdonú mének állategészségügyi igazolásainak meglétét. Azon kancák részére, melyek az előírt állategészségügyi igazolásokkal nem rendelkeznek, támogatás nem folyósítható.
Letölthető dokumentum: Lóútlevelek kötelező állategészségügyi bejegyzései

Az őshonos kancatámogatásban részt vevő állományok esetén jelenleg is az MVH helyszíni ellenőrzésének részét képezi az érvényes állategészségügyi okmányok megléte, meg nem felelés esetén a teljes támogatási ciklusból való kizárást is maga után vonhatja.

Ismételten tájékoztatjuk a tenyésztőtársakat, hogy a vérvizsgálatok elvégzéséhez támogatás vehető igénybe.
Részletes tájékoztató: Kötelező vérvizsgálatok támogatása