A Tenyésztői Bizottság és Számvizsgáló Bizottság ülése 2013. november 21.

2013. november 26.

Jelen voltak:
A Tenyésztői Bizottság tagjai: Faluhelyi Tibor, Ibrányi András, ifj. Barna Gergely, ifj. Dani István, Fábián János, Nagy László, ifj. Bokodi Sándor; a Számvizsgáló Bizottság tagjai: Horváth Miklós, Lévai Gábor, Papp János, illetve Pap István társadalmi elnök, Zilahy István ügyvezető elnök és Veres Mária tenyésztésvezető.

Mindkét ülés határozatképes volt.

 

Határozatok

Munkarend, általánosságok:

  • A Tenyésztői és Számvizsgáló Bizottság a jövőben is egybevont üléseket tart.
  • A TB és SZB ülések jövőbeli állandó időpontja: minden negyedévfordulót követő első hét
  • A TB és SZB ülések állandó napirendi pontjai: az előző negyedév szakmai és pénzügyi beszámolója, illetve ennek dokumentációja, a következő negyedév fő szakmai és pénzügyi eseményei
  • Az egyesület Közgyűlésének időpontja: tárgyév március 31-ig

2013. I-III. negyedévi gazdálkodás:

  • Az ügyvezetés által tételesen bemutatásra került 2013. I-III. negyedévének gazdálkodása, melyet a TB és SZB tudomásul vett.

A TB és SZB 2013. IV. negyedévi ülésterve:

  • SZB ülés 2013. december 5.
    Tervezett napirend: I-III. negyedév kimenő és bejövő számlák, illetve szerződésállomány áttekintése
  • TB ülés 2013. december 12.
    Tervezett napirend: tagi javaslatok áttekintése, költségvetés előkészítése, 2014. I. negyedév szakmai és pénzügyi eseményei, 2014. évi ménbeosztás

Egyebek:

  • A központi tenyészszemle helyszíne
  • Az éves közgyűlés helye
  • Regionális tenyészszemlék
  • Méncsikófelvásárlás kérdése
  • Tenyésztési engedélyek kiadásának rendje
  • Törzsménszámkiadás rendszere
  • Tagi támogatások rendszere
  • Költségelszámolás rendje
  • Bírálati rendszer működtetése és költség-elszámolási rendje (összefüggésben a 38/2010. FVM rendelet elvárásaival)

Jelen ülésén a TB fenti kérdésekben határozatot nem hozott, e kérdésekben a tagság véleményét szondázni kívánja, határozathozatal a TB 2013. december 12-i ülésén fog történni.

Fenti kérdésekben a TB és SZB részéről az alábbi javaslatok fogalmazódtak meg.

A központi tenyészszemle Mezőhegyesen (mint a fajtát kitenyésztő ménesben) történő rendezését a TB tagok egyöntetűen kívánatosnak ítélték. Kinyilvánították, hogy amennyiben a tagság a központi tenyészszemle és mén sajátteljesítmény-vizsga helyszínét rotáltatni kívánja, azt tudomásul veszik. A Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. képviselője hasonlóképpen nyilatkozott, de tájékoztatta a TB-t, hogy a mezőhegyesi ménes, függetlenül a tenyészszemle helyszínétől, minden évben a fajtához kötődő rendezvényt kíván szervezni.

A TB meg kívánja erősíteni az egyesület bírálóbizottságának összetételét: dr. Pataki Balázs, Bartók László, Faluhelyi Tibor, Ibrányi András, Zilahy István.

A bírálóbizottság mellett gyakorlóbíróként tevékenykedő fiatalok személyére a következő javaslatot teszi: Fábián Gábor, ifj. Nagy László, Győri Zsolt, ifj. Barna Gergely.

Az elmúlt évtized gyakorlata szerint az egyesület éves közgyűlése Hódmezővásárhelyen vagy Hortobágyon került megrendezésre. A TB e két helyszínt továbbra is támogatja.

A TB szükségesnek ítéli az állami vagy egyesületi tulajdonú ménállomány fenntartását, illetve kialakítását. A választott kori méncsikó-felvásárlás realitását a TB tagjai egyöntetűen megkérdőjelezték, a felnevelés pénzügyi és egyéb kockázatai miatt. A vezényelhető ménpark pótlására az STV I vizsgát tett mének közül történő vásárlást tartották reális lehetőségnek.

A TB megbízást adott Faluhelyi Tibornak, Ibrányi Andrásnak és Bartók Lászlónak, illetve az egyesület ügyvezetőjének, hogy a Martinek Kft. tulajdonát képező Szilvásvárad Nonius-177 nevű mént 2013. december 10-ig megtekintse, s annak esetleges megvásárlásáról a TB 2013. december 12-i ülésére részletes javaslatot készítsen.

A TB döntött arról, hogy az egyesület tulajdonát képező Rittmeister nevű fedezőmén 2014. évben a Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. fedeztetési állomásán kerüljön felállításra.

A TB egyhangú döntése értelmében központi mén STV vizsgán méncsikó csak az egyesület 3 fős bírálóbizottságának írásos javaslata alapján vehet részt.

A TB megbízta az ügyvezetést, hogy a következő ülésre dolgozza ki a méncsikók osztályba sorolásának pontrendszerét. Kívánatosnak ítélte, hogy az I. és II osztályú minősítés, illetve a tenyésztési engedély kiadásának minimális ponthatárai az eddigieknél szigorúbban kerüljenek meghatározásra.

A TB a törzsménszámkiadás rendszerén nem kíván változtatni, az eddigi gyakorlatnak megfelelően a törzsménszámkiadásra vonatkozó javaslatokat évente, a ménbeosztással együtt tárgyalja. A törzsménszámkiadás alapvető szakmai szempontjai: a mén sajátteljesítményvizsga-eredményei, ivadékainak bírálati eredményei.

A TB kívánatosnak ítélte, hogy az MLOSZ által működtetett csikóazonosítás rendszerében minden azonosított nóniusz csikóról az azonosítást végzők egy egyszerűsített formátumú, tájékoztató jellegű bírálati lapot készítsenek.

A TB tagjai az egyesület pénzügyi lehetőségeinek ismeretében átgondolandónak ítélték a tagi támogatások rendszerének bővítését, s ezzel kapcsolatban várják a tagság javaslatát (hagyományos, regionális tenyészszemlék rendezési költségeihez való hozzájárulás, STV II-re beutalt mének költségtámogatása, a központi tenyészszemlére történő részvételi költségekhez való differenciált hozzájárulás stb.)

A TB a költségelszámolások rendjével kapcsolatban az alábbi határozatokat hozta.

Utazási költségek bírálatok, tenyészszemlék, tenyésztői, számvizsgáló bizottsági ülések, egyesületi képviselet, illetve egyesületi ügyintézés céljaira számolhatók el.

Az elszámolás rendje: az Szja. törvény szerinti úti elszámolás, NAV által meghatározott üzemanyag-egységár és fogyasztási norma alapján, illetve egyes esetekben átalánydíj.

Bírálati napidíj a 27/2009. FVM rendelet elszámolási rendje alapján, max. a bírált kancalétszám után igényelt egyesületi kancatámogatás 30 %-áig terjedő mértékben számolható el.

Mivel az egyesület meghatározó bevételét képezi a 27/2009. FVM rendelet szerinti bevétel, a TB e bírálati rendszer folyamatos működtetését a jövőben is az egyesület kiemelt szakmai feladatának tekinti. A házi bírálatok rendszerénél költséggazdálkodási okokból a TB elfogadta 2 bíráló részvételét.

A TB tagok részéről eltérő javaslatok fogalmazódtak meg az STV I és II vizsga korhatáráról, feladatanyagáról. Határozat nélkül egyetértés született arról, hogy az STV I vizsga időpontja és feladatanyaga nem változik, az STV II vizsgára bocsájtás az STV I vizsga eredményével együtt kerül kihirdetésre.

A TB tagjai tudomásul vették, hogy az MLOSZ Tenyésztői Tanácsa megkezdte a teljesítményvizsgálati alap létrehozási és működtetési feltételeinek kidolgozását. A TB az egyesületi támogatási rendszert fentiekhez hangolva kívánja véglegesíteni.

A TB tudomásul vette, hogy a fajtaméneskönyv második kiadásának tipográfiai előkészítése megtörtént, kivitelezésének konkrét időpontját nem határozta meg, mert annak jelentős költségére tekintettel a 17/2012. VM rendelet által biztosított pályázati forrást igénybe kívánja venni. A TB elfogadta, hogy rendszerfejlesztés nélkül az aktuális kancaállomány méneskönyvi oldalait a honlapon megjeleníti.