x

Őshonos pályázati jogcímek – tájékoztató kifizetési kérelmekről

2019. március 18.

Mint ahogy arról már korábban hírt adtunk, 2019. március 13-án egyesületünk kezdeményezésére megbeszélésre került sor az őshonos lófajtákat tenyésztő egyesületek és a Magyar Államkincstár képviselői között.

Egyesületünk a pályázatok indulása óta évek óta minden lehetséges módon rendszeresen felhívja a tenyésztőtársak figyelmét a tartóbejelentés fontosságára, mely nemcsak a pályázatok kifizetésének alapfeltétele, hanem minden lótartóra vonatkozó általános jogszabályi kötelezettség.

A tartóbejelentés nyomtatványai honlapunkon a nyomtatványok között elérhetőek: 

Nyomtatványok

 

A megbeszélésen elhangzott fontosabb információkat jogcímenként az alábbiakban foglaltuk össze.

Jogcím: In situ őshonos kancatámogatás

 • a 2017-es gazdálkodási évre vonatkozó, 2018. évi Egységes Kérelemben beadott kifizetési kérelmek, melyek minden adminisztratív ellenőrzésnek megfelelnek, a 2019. évi Egységes Kérelem beadási időszak kezdetéig (kb. április 15.) kifizetésre kerülnek
 • a 2018. évi kifizetési kérelemben feltüntetett csikószaporulatokat az egyesület korábbi tájékoztatása szerint a lóútlevél kézhez vétele után minden esetben KÖTELEZŐ bejelenteni a tartó tenyészetkódjára a Lótartási hely bejelentő lap – tartás kezdete nyomtatványon a Nébih felé, a szaporulat csak ebben az esetben kerül elfogadásra
 • az elutasított csikószaporulat nem gátolja a kifizetést, a 2019. évi Egységes Kérelem beadási felületén még teljesítendő csikószaporulatként kerül feltüntetésre
 • a csikószaporulat egyesület általi adatellenőrzése során feltárt nyilvánvaló adminisztratív hibákat az egyesület a MÁK felé jelezte, azok elfogadásra kerültek az alábbi esetekben:
  •  elgépelt vagy hiányzó karakterek (max. 2 karakterig)
  • rossz ivar megadása
 • az egyesület jelzése ellenére minden esetben elutasításra került a csikószaporulat az alábbi esetekben:
  • nem az adott kancára vonatkozó csikószaporulat került beírásra
  • nem a támogatási időszakra vonatkozó csikószaporulat került beírásra (2016 előtt született csikók)
 • a március 31-ig helyszíni ellenőrzésre előzetesen kijelölt pályázók kifizetései az ellenőrzési jegyzőkönyvek lezárulta után kerülnek kifizetésre
 • a 2016. évben kifogást benyújtott pályázók kérelmei részben még másodfokon elbírálásra várnak, részben jóváhagyásra kerültek és forráslekötés alatt vannak. Az érintett pályázók ügyét az egyesület a Magyar Államkincstár illetékes képviselőjével részletesen egyezteti, a folyamat állásáról az érintetteket telefonon értesíteni fogja.

Jogcím: Ex situ génmegőrzési támogatás

 • a 2017. május 1-2018. április 30. közötti gazdálkodási évre vonatkozó, 2018. évi Egységes Kérelemben beadott kifizetési kérelmek, melyek minden adminisztratív ellenőrzésnek megfelelnek, a 2019. évi Egységes Kérelem beadási időszak kezdetéig (kb. április 15.) kifizetésre kerülnek
 • a 2018-ban beadott támogatási kérelmek jóváhagyó okiratai a 2019. évi Egységes Kérelem beadási időszak végéig (kb. május vége) az ügyfélkapukra kiküldésre kerülnek
 • helyszíni ellenőrzésre várhatóan a pályázók 5%-a lesz kijelölve, melyről a Magyar Államkincstár előzetesen értesíteni fogja az érintetteket. A kifizetések ebben az esetben az ellenőrzési jegyzőkönyvek lezárulta után kerülnek kifizetésre 
 • mivel a kifizetések alapját a tenyészetben tartózkodás napja képezi, ezért a Magyar Államkincstár fokozott figyelmet fog fordítani a tartásbejelentések ellenőrzésére. Kérjük az érintett pályázókat adataik ellenőrzésére!

Bármilyen kérdés merül fel, kérjük, keressék a Tenyésztési Irodát elérhetőségeinken.